Badem Kırma Makinesi

BOREL ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Yerli ve milli bor katkılı el dezenfektanı etil alkol, gliserol, bor, aloe vera, lavanta, çay ağacı, yağ ve su karışımıyla üretildi. Antibakteriyel ve antifungal özelliklerdeki çözeltiyle geliştirilen borlu el dezenfektanımız, içeriği sayesinde ellerin nemliliğini koruyor ve cildin tahriş olmasını önlüyor. Böylece üst dokusuna zarar vermeden cildimizi dıştan gelecek etkilere karşı koruyor.

Ayrıca etil alkol uçtuktan sonra geriye kalan bor ve esansiyel yağlar antibakteriyel ve antifungal özellikleri sayesinde ayrıca eldeki bakteri ve mantarları da öldürerek yaraların iyileşmesini hızlandırıyor.

Bordan üretilen yerli el dezenfektanıdır. Yerli ve milli bor katkılı el dezenfektanı etil alkol, gliserol, bor, aloe vera, lavanta, çay ağacı, yağ ve su karışımıyla üretildi.

Devamını Oku....

BOR EKSİKLİĞİ VE BELİRTİLERİ
Topraklarda Bor elementinin bitkiye yarayışlılığı; toprak ve iklim faktörlerine göre farklılık gösterir. Bor eksikliği bilinen en
yaygın beslenme bozukluğudur. Bitkilerde bor eksikliği kireçli ve killi topraklarda ve toprağın ph derecesinin yükselmesi ile
görülmektedir. Ülkemiz topraklarının büyük bir kısmında toprağın ph derecesi oldukça yüksektir. Yaşanan kuraklıklarda
bunun yükselmesini etkiler. Bu yüzden BOR 8 takviyesi bitki sağlamlığı ve üretimi açısından önemli hale gelmektedir.
Bitkilerde bor eksikliğine bağlı olarak çiçek, meyve ve tohum tutumu azalır. Kök hücrelerinden su alımı azalır, toprakta
birçok bitki besin elementi olmasına rağmen bitki tarafından alınamaz. Büyümenin yapı taşı olan Meristematik dokular
faaliyet gösteremediği için gelişme durur. Bor eksikliği çözülebilir azotlu bileşiklerin (NO3 gibi) birikimini, Sitoplazmanın
protein kapsamının azalmasına ve hücre çekirdeğinin deformasyonuna neden olmaktadır. Bor noksanlığı bitkilerde birçok
morfolojik değişikliklere de neden olur.
Bu değişikliklerin genel ve cinse özel belirtileri aşağıdaki gibidir:
Genç yapraklarda kloroz, sarı-kırmızı renklenme, bazen sararma ve kurumalar, –
Genç yapraklarda rozet teşekkülü, .
Küçük ve biçimsiz yapraklar,
Yaprak sapında, gövde ve yaprak damarlarında çatlama ve mantarlaşma,
Yaprak ve gövdede kalınlaşma ve gevrekleşme,
Yaşlı yaprakların genişlemesi,
Boğum aralarının kısalması,
Çalılaşma, bodurlaşma,
Tomurcuk, çiçek ve tohum oluşumunda azalma,
Çiçeklenme olsa bile döllenmenin az olması,
Kök gelişmesinde gerileme,
Yumrulu bitkilerde ve diğer meyvelerde orta kısımlarda boşlukların olması, camsı görünüm ve kahverengi beneklerin
görülmesi

Devamını Oku....

Çoğu meyve ağacında olduğu gibi, genç badem ağaçlarını şekillerini (taç iskeletini) belirlemek için ilk ya da ikinci yıllarında geliştiririz. Şekil çok önemlidir ve üretim miktarını, kalitesini ve hasat veya diğer çiftçilik faaliyetimizi etkileyebilir. Diğer yandan, olgun badem ağaçlarını şekillerini korumak ve ağacın iç kısmını açmak için keseriz, böylece havalandırma ve güneş ışığının nüfuzu artar. Ayrıca, kırık, zayıf ya da hastalıklı dalları kaldırmak için olgun badem ağaçları da budamalıyız. Önceki tüm operasyonlar uzun vadede meyve üretimini teşvik ediyor. Olgun ağaç budama sıklığı her iki yılda bir yılda bir kez arasında değişir.

Badem tacının en yaygın  vazo şeklidir. Vazo, zeminden 28-31 inç (70-80 cm) yükseklikte ve gövdede 50 ila 60 derecelik açıya sahip olan 3-4 ana koldan oluşur, böylece mekanik hasat kolaylaşır. Her şubenin iki ikincil dalı vardır. Birincisi, tabandan 16 inç (40 cm) uzaklıkta bir mesafe ve ikinci 24-31 inç (60-80 cm) bir mesafede ve birinciye zıt yönde oluşturulmaktadır. Genel olarak, ağaç kanadı gelişimi mümkün olan en kısa sürede ve küçük işlemlerle tamamlanmalıdır.

Badem ağacı genellikle diğer ağaçların yaptıklarından çok daha çabuk kavramaya başlar.Ağaç kronu baştan itibaren uygun şekilde belirlenirse, ağaç yıllarca artmaya devam edecek ve uzun yıllar boyunca her yıl daha fazla üretime devam edecektir. Badem ağacı yaklaşık 3-4 yıllık bir üretken ömrüne sahip sürgünlerde meyve taşır. Sonuç olarak budama, verimli odunu ve üretken olmayı bırakmış olanların yerine yeni verimli dalların oluşumunu yenilemeyi amaçlamaktadır. Bir kural olarak, yeni dalın büyümesine izin vermek için kanopinin% 20’si her yıl budanmalı. Amacımız, bu sürgünlerin normalde önümüzdeki 4 yıl için badem üreteceğinden, her zaman 14-20 inç (35-52 cm) olan 1 yıllık sürgünlere sahip olmaktır.

Kuvvetli bitki örtüsünden yoksun olan eski ve zayıf ağaçlar, genellikle aşırı budamadan sonra güçlendirilebilir. Ancak, budama şiddetli ise, ertesi yıl su filizlerinin büyümesinde bir artış olacaktır. Genel olarak, su filizleri çıkarılmalı, çünkü bunlar genellikle ağacın meyve taşıyan kısımlarını gölgelemektedir, bu da daha düşük üretim ile sonuçlanmaktadır.

 

Devamını Oku....

 

 

ABD’nin ekonomideki koruyucu politikası ulusal ve uluslarası yatırımcıyı tedirgin ettiği için yatırımcı daha çok ABD dışındaki ülkelerde yerel paraların değer kaybedeceğini gördüğü için bu yatırımcılar nakitlerini dolara yada altına çevirerek beklemeyi tercih etti. Bununla beraber bitcoin yeni olması ve uluslararası ticarette henüz  kabul görmemesi ve bitcoini elinde tutan büyük yatırımcılar illegal bazı bitcoin teşebbüslerinden dolayı ellerindeki bitcoinleri hızlı bir şekilde ellerinden çıkarmaları   bitcoinin fiyatının hızlı bir şekilde aşağı doğru düşmesine neden oldu. Bunlarla beraber aşağıdaki nedenlerde bitcoinin düşmesinde etkili oldu.

1. Kredi kart sisteminin bitcoin alımında ve harcanmasında kullanılımına müsaade olunmaması. Birleşik Krallıktaki bütün bankalar ve ABD’deki Lloyds Banking kredi kartıyla Bitcoin almak isteyen müşterilerine engellerin çıkarılması

ABD’nin finans kuruluşlarında da bunun gibi açıklamaların gelmesi. Bank of America, Citigroup ve JP Morgan Chase, kredi kartıyla kripto para alınamayacağını bildirdi.

2. Yasal düzenlemelerin olmaması,

Devletlerin ticari ödeme aracı olarak henüz kanuni düzenlemelerin yapılmamış olması bitcoinin ödeme aracı olarak kullanılmasında ciddi sıkıntılardan biri. Bununda sebebi henüz somut olarak bir devletin yaptığı bir adım yok buna bağlı olarak hiçbir devlet bunun için adım atmıyor.

3. Bitoinin illegal işlerde ödeme aracı olarak kullanılması.

4. Sosyal Medyada reklam yasağının getirilmesi. Hiç şüphesiz ki google ve facebook bitcoin için reklam yasağı getirmeleri de  bitcoinin hızlı düşmesine neden olması.

Devamını Oku....

Badem Kırma Makinesi