Badem Kırma Makinesi
Hayvancılık ve Yetiştiricilik

Türkiye’de Bakla Zınnı Gerçeği

 

 

Türkçe İsmi: Bakla Zınnı
İngilizce İsmi: Apple Blossom Beetle
Bilimsel İsmi : Tropinota Hirta

İnegöl’de bir çiftçinin tarlasında çalışırken “MAVİ” bir torbanın etrafından yayıldığı anlaşılan ve çiftçinin çokça bulduğu, öldürmeye çalıştığı, ne olduğunu anlamadığı için de Ziraat Odası’na götürdüğü, ziraat odasındakilerin de kanatlıyı tanımadığı bir hadise bu.

Dün akşam İnegöl Ziraat Odası Başkanı Sezai Çelik Bey ile telefonda görüştüm. Kendisi işin aslını bana izah etti.

Şöyle ki:

Çiftçi kanatlıyı tanımayınca Ziraat Odasına müracaat etmiş. Ziraat odasındaki yerel basın da bunu haberleştirmiş.

Çiftçi Bakla Zınnının bir kısmını zaten tarlasında çalıştığı için elindeki tarım ilacı ile öldürmeye çalışmış. Numune olarak da orada bulduğu “MAVİ” poşete koyup Ziraate götürmüş. Sezai Bey de tanımayınca, çalışanlarına ve mühendislere de inceletmiş. Onlar da tanımamış böceği. (Bu arada yerel basından da o sırada ziraatte birileri varmış ve bilirsiniz haber olsun da atlayalım diye beklerler küçük yerlerde yerel basından olanlar)

Sezai Bey konuşurlarken; “Tarımı öldürmek için suni mikroplar üretiliyor, yukarıdan torbalarla zararlı haşeratlar tarım arazilerine atılıyor, bunları yapan İsrail vs gibi paylaşımlar duyuyoruz, bu böceği de tanımadık ben bundan işkillendim bir incelemeye alalım” demiş. Çiftçinin getirdiği mavi poşet de yaldızlı hediye paketlerine benziyormuş ve uç tarafı da paraşüt gibi saçaklıymış. Şüphelendiği için inceleyelim demiş. Öyle yukardan atıldı vs gibi bir demeci olmamış. İncelemeye alınmış ve bunun Bakla Zınnı olduğu anlaşılmış.

Bakla Zınnının erginleri meyve ağaçlarının ve bitkilerin çiçek açma zamanında çiçeklerin dişi ve erkek organlarını, genç yaprak ve tomurcuklarını , meyvelerini yiyerek büyük zarar verirmiş. Kimyasal ilaçlama ile ölmeyen bir hayvan.

Asıl ilginç nokta burası 

Ergin Bakla Zınnı için mavi renk cezbediciymiş ve mavi renge gelirmiş. Mavi Poşeti hatırlayın  Paraşüt gibi olan çiftçinin ziraate götürdüğü  Zararlıyla mücadelenin pratik yolu mavi leğen içerisine yarıya kadar su doldurup bırakmakmış.(20 ağaca bir leğen yeterli) Mavi leğene gelen Bakla Zınnı ile mavi leğen içinde toplanarak kimyasal ilaca gerek kalmadan mücadele edilirmiş.

Kısacası yerel basının “SES GETİRECEK HABER YAPAYIM” diye nane yemesi, bizlerin de alet olması olayı  Şahsen kendi adıma söylüm doğruluğu netleşmeyen şeylere pek itibar etmem ama bu sefer ben de alet oldum ve paylaştım. Hatta ziraattçilikle uğraşan bir arkadaşımın “bakanlık zararlı ile mücadele için yukarıdan atmış bu böcekleri” sözüne de güvendim onu da paylaşarak ikinci hatayı yaptım. Aslında aklımı ve sorgulama yetimi kullanıp “ülen israile kim izin verecek hava sahama girip de böcek atacak vs ” demem filan lazımdı.

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar* olarak işaretlendi

Bu HTML etiketleri ve özniteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Badem Kırma Makinesi