Badem Kırma Makinesi
Firma Rehberi

Toros Tarım

Faaliyetlerini Toros Tarım markası ile sürdürenTekfen Tarımsal Sanayi Grubu, iş hacmi, ürün/hizmet yelpazesi ve pazar payı itibariyle sektörünün en büyük özel kuruluşudur.

Grubun bağlı olduğu Tekfen Holding’in temelleri, üç genç girişimci Feyyaz Berker, Nihat Gökyiğit ve Necati Akçağlılar’ın 1956 yılında ideallerini gerçekleştirmek üzere bir araya gelmesiyle atılmıştır. Adı güvenilirlik, dürüstlük ve kaliteyle bütünleşmiş bir grup olan Tekfen, sahip olduğu markalar ve pazar gücünün yanı sıra faaliyet gösterdiği her alanda mükemmelliği hedefleyen yaklaşımı ve savunduğu etik değerlerle Türk iş hayatında saygın bir yere sahiptir. 1956’dan günümüze kadar ülkemizde ve yurtdışında pek çok başarılı projeye imza atan Tekfen, günümüzde faaliyetlerini, her biri kendi sektöründe isim sahibi 39 şirket ve 10 iştirakle yürütmektedir.

Temelleri 1974 yılında atılan Toros Tarım Sanayi ve Ticaret A.Ş., odağında tarımsal faaliyetlerin yer aldığı çok sayıda hizmet ve faaliyeti bünyesinde bulundurmaktadır. Kuruluş, Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşları arasında ilk 60 arasında yer almaktadır. Birbirini destekleyen yatırımlarla, fırsat alanlarını bölgesel ölçekte başarılı operasyonlara dönüştüren Toros Tarım’ın iş alanlarını üç ana başlıkta toplamak mümkündür:

  • Kimyevi gübre üretimi ve pazarlaması başta olmak üzere, tohumculuk, teknotarım ve fidecilikten oluşan tarımsal faaliyetler;
  • Ceyhan ve Samsun’da gruba ait iki limanda verilen terminalcilik hizmetleri;
  • Serbest bölge ve akaryakıt istasyonları işletmeciliği.

Gübre üretimi Ceyhan, Mersin ve Samsun’daki üç fabrikada gerçekleştirilmekte ve üretilen gübre, Türkiye genelinde sayısı 1.218’e ulaşan bayi ve yetkili satıcılar aracılığıyla ülkenin dört bir yanındaki çiftçilere ulaştırılmaktadır. Bu alanda pazar lideri olan Toros Tarım, Türkiye’deki toplam kurulu üretim kapasitesinin yaklaşık %38’ini elinde bulundurmaktadır. Şirket, kendi tesislerinde ürettiği Amonyum Nitrat (AN), Diamonyum Fosfat (DAP) ve kompoze (NPK) gübrelerin dışındaki çeşitleri yurtdışından temin etmektedir. Toros Tarım, klasik gübrelerin yanında suda eriyebilen özel gübreleri ve iz elementleri de ürün yelpazesinde bulundurarak, çiftçinin her türlü bitki besin maddesi ihtiyacını tek elden karşılayabilmektedir.

Toros Tarım, kurulduğu günden bu yana Türkiye genelinde tarımın gelişmesini çok yönlü bir süreç olarak görmekte ve bu süreç içinde etkin rol almayı şirket politikası olarak benimsemektedir. Bu anlayışın temel ilkesi, çiftçinin refah seviyesinin yükseltilmesi ve tarımsal faaliyetlerin ekonomide hak ettiği konuma getirilmesidir. Bu hedefe ulaşmak için verimin ve kalitenin mutlaka yükseltilmesi gereğine inanan Toros Tarım, gübrenin yanı sıra çiftçilere kaliteli fide ve tohum çeşitleri de sunmaktadır.

Fidecilik faaliyetleri, bu konuda uzmanlaşmış bir kuruluş olan Hishtil-Toros Fidecilik (HTF) tarafından, Antalya ve Adana’daki yüksek donanımlı seralarda gerçekleştirilmektedir. Tohumculuk faaliyetleri ise, Türk çiftçisine, Türkiye’nin şartlarına uygun nitelikte, kaliteli ve verimli buğday tohumu çeşitleri sunma vizyonuyla sürdürülmektedir. Verimi artırmaya yönelik teknolojilere verdiği önem ve bu yönde gerçekleştirdiği yatırımlar, Toros Tarım’ın son yıllarda gübrenin yanında tohum ve fidecilik alanlarında da “sektörün standartlarını belirleyen” bir marka haline gelmesini sağlamıştır.

Toros Tarım’ın tarım dışı faaliyetleri arasında terminalcilik en büyük iş kolunu oluşturmaktadır. 1981 yılında Ceyhan Üretim Tesisi’nin kendi ihtiyaçlarını karşılamak üzere kurulan, fakat coğrafi konumunun uygunluğu nedeniyle daha sonra dışarıya da hizmet verecek şekilde genişletilen Toros Ceyhan Terminali, bugün Doğu Akdeniz’in en önemli uluslararası limanlarından biri konumundadır. Samsun Gübre Fabrikası ile birlikte 2005 yılında Toros Tarım’a geçen Samsun Terminali de, sağladığı ek kapasite ve coğrafi konumu itibariyle grubun limancılık alanındaki faaliyetlerine katkı sağlamaktadır. Toros Tarım, terminal faaliyetleri çerçevesinde kılavuzluk, romörkaj ve gemi acenteliği gibi hizmetler de vermektedir.

Toros Tarım’ın 1998 yılında faaliyete geçirdiği Adana Yumurtalık Serbest Bölgesi (TAYSEB) ise kimya, petrokimya, demir-çelik, enerji santrali, tersane ve çimento fabrikaları gibi ağır sanayi yatırımlarına yönelik Türkiye’nin ilk ve tek serbest bölgesidir. Bir enerji üssü haline gelmesi beklenen Ceyhan’da, İskenderun Körfezi’nde 5 km uzunluğunda bir sahil şeridi boyunca yer alan TAYSEB, 4,5 milyon metrekarelik alanıyla Türkiye ve dünyanın sayılı büyük serbest bölgelerinden biridir.

İletişim

Toros Tarım Sanayi ve Ticaret A.Ş.

 0212 357 02 02

 0212 357 02 31

 Esentepe Mah. Büyükdere Cad. No: 209 Tekfen Tower Kat: 19 ve 20 Şişli / İstanbul

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar* olarak işaretlendi

Bu HTML etiketleri ve özniteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Badem Kırma Makinesi