Badem Kırma Makinesi
Hayvancılık ve Yetiştiricilik

Renkli Yumurta Hakkında

 

 

Mavi ve yeşil olarak yumurtlayan tavuklar bildiğim kadarıyla iki çeşitler, şuan başka çeşitleri yok. Sadece Ameraucana ve Araucanas var. ikisi de Amerikan menşeili bir ırk. Benim tavuklarımın ırkı ise Ameraucana. Bunların arasındaki tek fark Ameraucana’ların kuyrukları var, ancak Araucanas’larda hiç kuyruk yoktur. Bunların fiziki özellikleri aslında yumurta tavukları olmalarıdır. Senede 180 ila 200 adet yumurta yaparlar. Ameraucana’lar ise 240 adet yumurtaya kadar ulaşır.

Amerikan ırkı olan Ameraucana cinsi tavukları besleyerek mavi renkte yumurta elde ediyor üreticiler. Görenlerin hayrete düştüğü yumurtaları Ameraucana, cinsi tavuklar elde eden Murat bey, yumurtaların tane fiyatlarını 5 ile 10 lira arasında satıyor. Bu mavi yumurtalarda kolesterol bulunmuyor ve astım hastalığının tedavisinde kullanılıyor. Mavi yumurtlayan Ameraucana cinsi tavukları besleyen  Süs tavukları yumurta kabuk renklerine göre de ayrılıyor. Bugün ki çektiğimiz tavuklar da Ameraucana tavuklarıdır.

Mavi Renkli Yumurtalar Astım Hastalığındamı Kullanılıyor ?

Doktorlar bu mavi renkteki yumurtaların kolesterol oranın düşük olduğunu ifade eden Murat bey, ‘Bu yumurtalar astım gibi hastalıkların tedavisinde kullanıldıklarını söylüyorlar. Sağlığa oldukça faydalı imiş. Ben yumurta tavuklarını çok hoş oldukları için besliyorum. Ameraucana’lar genelde mavi tondur. Ancak rengi bazen yeşil rengede de kaçabilir.

Fiziksel olarak büyük bir ırk değildirler. Ağırlıkları yaklaşık 2 kilogram civarındadır, sakallıdır, bezelye ibikliler. Bunların menşeileri Amerikan ırkıdır. Türkiye’ye gelme hikayeleri ise turistler tarafından yumurtalar getiriliyor. Daha sonradan da üremeye başlıyorlar. Hayvanların rengine göre, güzelliğine göre çiftini 350 lira ve 450 lira arasında değişebiliyor. Yumurta fiyatları ise 5 lira, 7 buçuk lira ve 10 lira olarak değişiyor. Tavukların yaşam süreleri 8 ila 10 yıl arası ancak fazla yumurtladıkları için o sürelere dayanmıyorlar. En verimli dönemleri ise de ilk 18 ay’ şeklindedir.

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar* olarak işaretlendi

Bu HTML etiketleri ve özniteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Badem Kırma Makinesi