Badem Kırma Makinesi
Kategori Dışı

Öyle Lezzetli Bir Tadı Varki

Öyle Lezzetli Bir Tadı Varki

Buğdaygiller familyasından olan mısır, bir yıllık otsu bitki olmakla beraber yetiştirildiği bölge koşullarına göre boyu 3 metrelere kadar çıkmaktadır. Ana yurdu Güney Amerika olan mısırın, Amerika Kıtası’nın keşfinden sonra denizciler tarafından Avrupa’ya getirildiği ve oradan da, Afrika anakarasından, Mısır üzerinden ülkemize getirildiği ve dilimizde bu bitkiye mısır adı verildiği düşünülmektedir.

Mısırın yetiştiriciliği için Türkiye’nin iklimi oldukça uygun olduğundan geniş bir alanda yetiştirilmektedir. Mısır koçanlarının olgunlaşması ile toplanır, kurutulur ve bundan da nişasta veya yağı elde edilir. Mısır püskülleri ise Haziran veya Temmuz ayalarında toplanarak gölgede kurutulur ve özel kapalı kaplarda muhafaza edilmektedir.

Mısırın kullanıldığı alanlara bakacak olursak

– Yemeklerimizde kullandığımız sıvı bitkisel yağların yapımında,

– Hayvanlar için yem sanayisinde,

– Tanelerinden un elde edilerek endüstride kullanılmaktadır.

Uzmanlar, mısırın idrar söktürücü özelliğini vurgulamaktadır. Bedeni güçlendirici bir tonik olarak da bilinen mısır, romatizma tedavisine de yardımcıdır.

Yukarıdaki resminden de gördüğünüz üzere siyah mısır, tükettiğimiz sarı renkli mısırdan farklıdır. Bu mısır türünün dünyada sadece Kuzey Meksika ve Güneybatı Amerika Birleşik Devletleri’nde, özellikle Arizona ve Yeni Meksika eyaletlerinde yetiştiği bilinmektedir.

Siyah mısırın, sarı ve beyaz mısırdan üstün olan bir özelliği ise; yüzde% 20 daha fazla protein içermesidir.

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar* olarak işaretlendi

Bu HTML etiketleri ve özniteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Badem Kırma Makinesi