Badem Kırma Makinesi

Köklü Yemcilik Hayvancılık Nak. San. Tic. Ltd. Şti

 

 

TÜRKİYE’DE İLK 100’E GİRDİ

2009 yılına kadar devam eden ortaklıklarının bitmesiyle Köklü Yemcilik firmasını tek başına devralan Nurhan Köklü, işe koyulduğu günlerde, çevresinin olumsuz tepkilerine rağmen şirketini 2012 ve 2015 yılları arasında yapılan Türkiye’nin Hızlı Büyüyen Firmaları değerlendirmesinde ilk 100’e dahil etmeyi başardı. Başarı formüllerinin dürüstlük ve işine sahip çıkmak olduğunu aktaran Nurhan Köklü, “Önüme hedef olarak koyup da ulaşamadığım bir şey bugüne kadar Allahın izniyle olmadı. Bugünlerde belirlediğimiz hedefler arasında bir üretim planlamamız var. Önümüzdeki yıllarda flake üzerine bir fabrika kurmayı düşünüyoruz. Yani Köklü Yemcilik bünyesinde üretime de dahil olmak gibi bir hedefimiz var.”diye konuştu.

SATIŞ KAPASİTESİNDE REKOR ARTIŞ

2006 yılından 2009 yılına kadar ortağıyla birlikte çalışan Köklü Yemcilik firma sahibi Nurhan Köklü, ortaklık döneminde satış potansiyellerinin 300 ton civarında olduğunu söyledi. Ortaklıklarının bitmesinin ardından potansiyelin 150 tona kadar düştüğünü ifade eden Nurhan Köklü, “Bu düşüş ve sektördeki tek kadın olmam sebebiyle yakın çevrem bile bana güvenmiyordu. Her şeye ve herkese inatla çocuklarımı kimseye muhtaç etmemek arzusuyla işime sahip çıktım, dürüstlükten vazgeçmedim. Bütün bunları azimle birleştirince işlerimiz yoluna girdi. O günlerde 150 tona kadar düşen satış potansiyelimizi bugün bin 500 ton seviyesine kadar yükselttik.”ifadelerini kullandı.

TÜM HEDEFLERİME ULAŞTIM

Sektöründe Konya’nın tek kadın işvereni olan Köklü Yemcilik Sahibi Nurhan Köklü, ticaret hayatındaki basamaklı emin adımlarla çıkmaya devam ediyor. 2017 yılında yapılan Türkiye’nin en hızlı büyüyen ilk 100 firması arasına girmeyi başaran ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Konya Ticaret Odası’ndan ödül alan Nurhan Köklü, şuana kadar belirlediği tüm hedeflere ulaştığını aktardı. Bayiliğini yaptığı C.P yem firması içinde de Türk firmaları arasında en hızlı satış kapasitesi arttıran firma olma özelliğine kavuşan Köklü Yemcilik sahibi Nurhan Köklü, “Firmamız yem satışı ve hayvancılık üzerine faaliyet yürütüyor. Firmamızın temel kuruluşu 1992 yılına dayanıyor. Eşimin vefatının ardından 2006 yılında şirkette yetkili konumuna geldim. 2009 yılında ortağımızdan ayrılarak, firmayı tek başıma idare etmeye başladım. 2009 yılından bu yana da Köklü Yemcilik olarak faaliyetlerimizi aralıksız sürdürüyoruz.”dedi.

KADIN, ÖNCE KADIN OLMALI

Eşinin vefatından sonra çocuklarına sahip çıkmak ve kimseye muhtaç etmemek için iş hayatına başladığını vurgulayan Nurhan Köklü, kadın olarak ticaret yapmanın, iş yapmanın erkeklere göre daha zor olduğunu ifade etti. Bu sebeple de kadınların önce kadın olması gerektiğine dikkat çeken Köklü, “Kadın önce ailesinin ve çocuklarının arkasında durabilmeli. Onlara destek olabilmeli. Kadın, eşinin, çocuklarının arkasında durur destek olursa evde bereket olur. Kadın ilk görevi budur. Yoksa ticaret kadınların kolay yapabileceği bir şey değil. Ben mecburdum, çocuklarım için yapmalıydım, çok şükür başardım. Ancak eşim başımızda olsaydı bu iş benim işim değildi. Tabi ki kadınlar çalışabilir, yapabilir, çalışsınlar da ancak bana göre kadının birinci görevi, evine çocuklarına ve eşine sahip çıkmaktır. Erkek evin direğidir rızkı kazanır, kadın evinin rızkına ve çocuklarına sahip çıkar. Bu şekilde evde bereket olur.”diye konuştu.

HER İŞ LAYIKIYLA YAPILMALI

Kadınların da erkeklerin de ticaret hayatında ve aile hayatında başarılı olabilmesinin kendince formüllerini veren Nurhan Köklü, “Ne iş yaparsanız yapın layıkıyla yapın. İşçi iseniz hakkını vererek çalışın, ticaret yapıyorsanız hakkını vererek yapın. Dürüst olun, işinize sahip çıkın ve işinizi sevin gerisini Allah veriyor. Oradan oraya koşturup daldan dala sekerek, bir anda kazanayım edeyim diyerek bana göre hiçbir iş olmaz. Çalışacaksınız, sabredeceksiniz gerisini Allahtan bekleyeceksiniz.”ifadelerini kullandı.

MESLEĞİN CİNSİYETİ OLMAZ

Bu işi kadın yapmalı, şu işi erkek yapar, bu yaşta bu iş yapılmaz ya da sen bu işten ne anlarsın gibi düşüncelerin ticarette yeri olmadığının altını çizen Köklü, “Mesleklerin cinsiyeti olmaz. Ben başladığımda da olumsuz tepkiler geldi. Yemcilikle, hayvancılıkla kadının ne işi olur yapamaz, iflas eder diyenler oldu. Şimdi bunları diyenlerin hepsi gelip benimle iş yapıyor. Ya da gelip çayımı kahvemi içiyor. Kısacası ben kendi adıma, mesleğin cinsiyetinin olmadığını ispatladığıma inanıyorum.”ifadelerine yer verdi.

KADINLAR DAHA HIRSLI, DAHA BAŞARILI

Kendisinin ilkokul mezunu olduğunu, 2006 yılına kadar standart bir ev hanımı olduğuna dikkat çeken Nurhan Köklü, “Önemli olan kendini geliştirebilmek. Ben ilkokul mezunuyum. Eşimin vefat edene ve iş başa düşene kadar ev hanımıydım. Şartlar beni buraya itti bende geldim, gayret ettim. Sonuç olarak ise önüme koyduğum tüm hedeflere ulaştım. Ancak iş hayatıyla ilgili şunu söyleyebilirim; kadınlar daha başarılı. Erkeklere oranla kadınlar işlerine daha çok sahip çıkıyor, daha hırslı çalışıyor ve baktığımda bana göre iş hayatında olan kadınlar erkeklerden daha başarılı.”diye konuştu.

Adres: Taşra Karaaslan Dede Mahallesi Karaman Caddesi No: 457 Karatay/KONYA

Phone: 0332 359 76 91
Fax Number: 0332 359 75 09
Email: info@kokluyemcilik.com.tr

Badem Kırma Makinesi