Badem Kırma Makinesi
Hayvancılık ve Yetiştiricilik

Kamkat Meyvesi-Kumkuat Meyvesi Nedir ?

Görür görmez anlayacağınız gibi kamkat, turunçgiller ailesinin bir üyesi. Halk arasında kamkat, kumkat, süs mandalinası, hatta altın portakal gibi isimlerle anılan meyve, kabuğuyla yenmesiyle diğer turunçgillerden ayrılıyor.

Mandalinadan bile küçük, ufacık bir meyve olan kumkuat, hafif limonu andıran şekli, olgunlaşınca iyice portakala benzeyen rengi ve ekşim trak tadıyla tam bir turunçgil olduğunu dört bir koldan haykırmayı da ihmal etmiyor ama. Yalnız eklemeden olmaz, kumkuatın birçok çeşidi var, bu nedenle evinizdeki kumkuatla diğer gördüğünüz kumkuatlar arasında şekil farklılıkları olabilir, endişelenmeyin.

Dünyada en çok Doğu Asya ve Çin’de yetiştirilen bu minnoşa ülkemizde ise en çok, Akdeniz ikliminin hakim olduğu yerlerde ve Rize’de rastlanıyor. En güzel yanı ise evde yetiştirilebiliyor olması bizce. En doğalından bir saksının içinde kendi meyvenizi kendiniz yetiştiriyorsunuz, düşünsenize. Mis gibi ama

Geniş tarlalarda ticari amaçlarla yetiştirilen kumkuat bitkisi, bodur ağaçlar olduğundan saksı içinde evde yetiştirilmesi oldukça mümkün. Hatta günümüzde ev içi süs bitkisi olarak da sıklıkla kullanılan kumkuat’ı semt pazarlarında kurulan çiçekçilerden, çiçek dükkanlarından, kısacası fide alabileceğiniz hemen her yerden temin edebilirsiniz.

Peki, eve aldıktan sonra nelere dikkat etmeniz, saksı içindeki kumkuat bitkinize nasıl bakmanız gerekiyor, ondan da kısaca bahsedelim. Bir kere kendisi sıcağı seviyor. -4 derecenin altında soğuklarda pek uzun ömürlü olamıyor. Özellikle kış aylarında ideal yetiştirilme sıcaklığı yaklaşık 12 derece desek yanlış olmaz diyebiliriz.

Güneşi sevdiğinden sürekli güneş alan yerde tutacağınız için kalınca bir toprak saksıda yetiştirmeniz daha doğru bir tercih oluyor. Böylece kökleri aşırı sıcaktan yanma ya da büyüyüp gelişememe gibi bir durumla karşı karşıya kalmıyor.

Sulama nasıl olacak derseniz, yaz aylarında daha sık, kış aylarında ise daha seyrek olarak sulamanız gerekiyor, bu da kumkuatın sıcak havalardan hoşlanmasından kaynaklanıyor. Sularken toprağın her yanına suyun iletildiğinden emin olmanız, saksının altındaki tablaya da bir miktar su koymanız büyük önem arzediyor.

Tıpkı kış aylarında olduğu gibi bitki meyve verdikten sonra da, özellikle meyveyi hemen koparmayı düşünmüyorsanız sulama miktarını ve sıklığını azaltmanız kumkuatın geleceği için doğru bir karar oluyor.

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar* olarak işaretlendi

Bu HTML etiketleri ve özniteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Badem Kırma Makinesi