Badem Kırma Makinesi
Kategori Dışı

IMF’den Kripto Paralara Yeşil Işık

Uluslararası para Fonu (IMF) Başkanı Christine Lagarde, güvenli, ucuz ve potansiyel olarak yarı anonim olarak tanımladığı kripto para birimlerinin dolandırıcılar ve kara para aklayan kişilerden temizlenmesi için, hükümetlere kendi kripto para birimlerini üretme konusunda tavsiyede bulunduklarını söyledi. Christine Lagarde şöyle devam etti : ”Kripto varlıkları güçlendiren inovasyonlar bize onları denetlemek için de yardım edebilir. Başka bir deyişle, ateşe karşı ateşle savaşabiliriz.” Bu yönüyle kripto paralar bize faydalı olur seklinde açıklamasında bulundu. Lagarde açıklamalarında son dönemde hayatta kalan kripto varlıkların faturalarımızdan nasıl tasarruf edeceğimizi, yatırımlarımızın üzerinde de pozitif etki edeceğiniz ifade etti. IMF patronu, hem yeni teknolojinin faydalarından yararlanılabileceğini  hem de kripto paraların  kullanımında ve ticaretinde risklerini en aza indirecek, çift taraflı bir katkı meydana getirdiğini ifade etti. IMF patronu bu kripto paraların uluslararası sınır tanımadığını bunun için uluslararası iş birliğine ihtiyaç duyulduğunu bunun için hükümetlerin kendi kripto paralarını çıkarmalarının bunu yasal zemine oturtacağını söyledi. Hükümetlerin kripto paralarını çıkararak ve bu yasal zemine oturtmalarıyla ülkelerin uluslararası güvenliği sağladığında kripto paraların terörizm finansmanında ve kara para aklamalarınında önüne geçileceğini söylediLagarde ifadelerinde, bitcoin’in mevcut servetlerini yakından takip edenler için yakında  olumlu bir not olarak görülecektir dedi.

 

Kripto para  piyasalarında son zamanlarda bir iyileşme görüldüğü ancak nedenlerin kesin olarak belirlenmesi zordur. Bazı uzmanlar bunun, İslam Alimler Müftüsü Muhammed Ebu Bekar’ın kripto paranın “helal olabileceğini ve bu nedenle Müslümanların ticaretinin yapılabileceğini bildiren bir ifadesinin neden olabileceğini ileri sürdüler.

Lagarde, merkez bankalarının ortaya çıkan özel finansal işlem ağları için dijital nakit kurmak için hızlı bir şekilde çalıştıklarını aksi durumda, doğal olarak istikrarsız olan ticaret ağlarında varlıklarını riske atmak zorunda olacaklarını söyledi.

Singapur’da düzenlenen bir fintek kongresinde, merkez bankaları tarafından düzenlenen bir sistemin, gelişmekte olan ülkelerde ve batı toplumlarının en fakir kesimlerinde hızla büyüyen bir finansal genişlemeye sebep olacağını ve oluşabilecek risklerin önüne geçileceğini söyleyen Lagarde, “Avantajlar çok çok açık. Ödemeler anında, güvenli, ucuz ve potansiyel olarak yarı anonim. Bu yolla merkez bankaları da ödemeler de güçlü bir temele sahip olacaklardır. Buna ek olarak da, hem eşit şartlarda ve rekabete uygun, hem de yenilik için bir meydan yaratılmış olacaktır. Başka bir şekilde söylemek gerekirse, merkez bankası, karşılaştırmalı avantajlara odaklanır ve finansal kurumlar ile yeni şirketler, en iyi yaptıkları işlere odaklanır, müşteri arayüzü ve yenilik. Bu kamu-özel sektör ortaklığının en iyi örneklerinden biri” dedi.
G20’nin kripto paralara yönelik riskleri bu yılki ajandasına almasının umut verici olduğunu kaydeden Lagarde, “Denetim girişimlerinin gerçekten etkili olabilmeleri için yakın uluslararası güç birliğine ihtiyaç var. Kripto paralar sınır tanımadığı için onlara yönelik regülasyon sistemi de küresel olmalıdır.” ifadesini kullandı.

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar* olarak işaretlendi

Bu HTML etiketleri ve özniteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Badem Kırma Makinesi