Badem Kırma Makinesi
Modern Tarım ve Su Ürünleri

Gücünü Bor’dan Alan Fındık

Gücünü Bor’dan Alan Fındık
Ordu Üniversitesi (ODÜ) Ziraat Fakültesi, Ordu ve Samsun bölgesinde yaptıkları araştırma sonucunda fındık bahçelerinin ‘yetersiz beslenme’ nedeniyle verimsiz olduğunu tespit ettiklerini dile getirdiler. 32 ay süren çalışmalar sonucunda ise borlu gübrelerin bileşimindeki fosfat, azot, magnezyum gibi maddelerin toprakta çözünürlüğü kolaylaştırdığı için, ürün verimini yüzde 18-35 oranında arttırdığı ortaya çıktı.
Yapılan açıklamada, “Araştırmalarımızın sonuçlarına göre fındık bahçelerinde toprakların yüzde 70’i yüksek oranda Bor bakımından yetersiz bulundu. Fındık için bor gübrelemesi gerektiği bir kez daha ortaya çıktı. Araştırmalarımızda ayrıca bahçelerin çok büyük bölümünün azot bakımından yetersiz beslendiği, yüzde 50’sinin potasyumlu gübrelemeye, yüzde 40’ının fosforlu gübreye ihtiyacının olduğu belirlenmiştir” denildi.

İrtibat:05306965235

Devamını Oku....

Kategori Dışı, Modern Tarım ve Su Ürünleri

Fındık’ta Külleme Hastalığı Kükürt Mücadelesi

Fındık için önemli uyarı! Mücadele başladı…
Fındığın en önemli zararlısı olan küllenme hastalığına karşı kükürt mücadelesi başladı.

Fındık için önemli uyarı! Mücadele başladı…

Tüm dünya korona virüs salgınına karşı mücadele ederken, üretim ve ihracatını en çok Türkiye’nin yaptığı fındıkta küllenme hastalığı mücadelesi başladı.

Ordu’da korona virüs salgınına karşı mücadele sürerken bir yandan da tarımsal faaliyetlere devam ediliyor. Türkiye’nin üretiminde dünya lideri olduğu fındık bitkisinin en önemli hastalıklarından olan külleme hastalığına karşı ilaçlama mücadelesi başladı. Ordu Tarım ve Orman İl Müdürü Kemal Yılmaz, hastalık ile mücadelede öncelikli olarak kültürel mücadele yapılması, bu kapsamda fındık bahçelerinde dip sürgünü temizliği ve budama işlemelerinin aksatılmaması gerektiğini belirtti.

Mayıs ayının ilk haftasında başlayan küllenme hastalığına karşı mücadele yapılması gerektiğini belirten Yılmaz, “bakım ve doğru gübreleme durumunda kozalak akarına karşıda mücadele edilmiş olacaktır. Önceki yıllarda hastalık görülmeyen bahçelerde ise hastalık belirtilerine göre yapılmalıdır” dedi.

BOR-8 SIVI YAPRAK GÜBRESİ NE İŞE YARAR;
FINDIK, CEVİZ, FISTIK VE DİĞER MEYVE AĞAÇLARI;
1. KÖKLENMEYİ DESTEKLER, ÇOK GÜÇLÜ KÖK TUTAR, KÖK YAPAR,
2. FİLİZLERİ ÇOĞALTIR VE GÜÇLENDİRİR.
3. MEYVE AĞAÇLARI, SEBZE VE BİTKİ GÖVDELERİNİ GÜÇLENDİRİR,
4. FORMÜLASYONU İTİBARİ İLE BİR ÇOK HAŞERATI MEYVE, SEBZE VE BİTKİLERİNİZDEN UZAK TUTAR İLAÇLAMA MALİYET VE ZAHMETİNDEN SİZİ KURTARIR,
5. MEYVE AĞAÇLARI, SEBZE VE BİTKİ DALLARINI GÜÇLENDİRİR, FİLİZLENDİRİR, YENİ, EKSTRA KARDEŞLEME YAPAR,
6. TUTUCU ÖZELLİĞİ ÇOK GÜÇLÜDÜR, DÖLLENMEYİ DESTEKLER, ÇİÇEKLENMEYİ ARTTIRIR,
7. MEYVE, SEBZE VE BİTKİLERİNİZDE ŞEKİL BOZUKLUĞUNU ENGELLER, ÜRÜN DOLGUNLUĞUNU VE KALİTESİNİ ARTTIRIR, HASATTA VERİM ARTIŞI SAĞLAR,
8. MEYVE, SEBZE VE BİTKİLERİNİZDE GÖRÜLEN SİYAH LEKELER, KURTLANMA, KÜFLENME, YOSUNLANMA GİBİ HASTALIKLARI BERTARAF EDER, KURT VE HAŞERATI UZAK TUTAR…
9. YUKARIDA BAHSETMİŞ OLDUĞUMUZ FAYDALARI İLE SİZLERE HASATTA VERİM ARTIŞI İLE BOL BOL ÜRÜN ALMANIZA YARDIMCI OLUR, ÜRÜNLERİNİZDE EN AZ YÜZDE OTUZ BEŞ VERİM ARTIŞI GÖZLEMLERSİNİZ,
10. MEYVE, SEBZE VE BİTKİLERİNİZİ KORUR HASTA OLMASINI VEYA HASTALIK KAPMASINI ÖNLER, VE ONLARI KORUR.
11. HER YIL ÜRÜN ALABİLİRSİNİZ,
12. YÜZDE YÜZ YERLİ VE DOĞAL OLMASI SEBEBİ İLE, SAĞLIKLI VE DOĞAL ÜRÜNLER YETİŞTİRİRSİNİZ, HEM KENDİ HEMDE TOPLUM SAĞLIĞINI KORUMUŞ OLURSUNUZ.
13. YERLİ VE DOĞAL BİR ÜRÜN OLDUĞUNDAN, KİMYASAL GÜBRE VE İLAÇ KULLANMANIZA GEREK KALMAZ.
14. GÜBRE VE İLAÇLAMA MALİYETLERİNİZİ MİNİMİZE ETTiĞİNDEN KISA VE UZUN VADEDE SİZLERE MADDİ KAZANÇLAR SAĞLAR.
15. TÜRKİYE’DE BÜTÜN ÇİFTÇİLERİMİZİN EN BÜYÜK PROBLEMLERİNDEN BİRİSİDİR, “DOMUZLAR” BU CANAVARLARDAN ÇİFTÇİLERİMİZ MUZDARİPTİR. TÜRKİYE’DE İLK DEFA ORGANİK BİR FORMÜLİZASYONU İLE ÜRÜNÜMÜZÜN KULLANILDIĞI BAĞ, BAHÇE VE TARLALARA “DOMUZ” CANAVAR ARTIK SİZ DEĞERLİ ÇİFTÇİLERİMİZİN KORKULU RÜYASI OLMAKTAN ÇIKIYOR.
ÜRÜNÜMÜZÜ KULLANAN ÇİFTÇİLERİMİZİN ARAZİLERİNE ARTIK “DOMUZ” CANAVAR YANAŞMAZ, MUSALLAT OLMAZ, BAHÇEDEN, TARLADAN UZAK TUTAR…

İrtibat:05306965235

Devamını Oku....

Modern Tarım ve Su Ürünleri

Fındık’ta Vazgeçilmezimiz İnci Bor 8 Gübresidir ?

BOR-8 İNCİ GÜBRE

Yeni formülizasyonu,

Azot  – DAL: Bitkinin çimlenmesindeki temel besin elementidir. Bitkinin yaprak sayısının arttırmasının yanı sıra, bitki gelişimi için olmazsa olmaz elementlerden biridir. Bazı bitkilerde kardeşleşmeyi sağlayan azot, fotosentez yüzeyini canlı tutarak daha çok kuru madde oluşturur. Azot eksikliğini bitki yapraklarındaki sarı rengin yoğunluğuyla anlayabilirsiniz. Her bitki için azot ihtiyacı farklılık gösterir.

Fosfor (P) – DÖL: Toprakta belli bir miktarda bulunur, fakat bu miktar bitki gelişimi için yeteri kadar değildir. Ekimle birlikte toprağa verilmesi gereken fosfor, hemen hemen tüm bitkilerde çiçeklenmeyi sağlamanın yanı sıra bitkinin döllenmesini sağlamış olur. Bitkiyi güçlendirerek yatma ve kırılmayı önleyen fosfor, düşük ısılarda bitkiyi donmalara karşı da korur. Bazı ürünlerde enerji kaynağıdır. Eksikliği bitkinin yaprağındaki mor renk ile anlaşılabilir. Fosfor, toprakta yavaş hareket eder.

ÇİNKO (Zn): Çinko insan ve hayvanlarda olduğu gibi bitkilerde de çok çeşitli işlevlere sahiptir. Çeşitli enzimlerin yapısında yer alır ve çok sayıda enzimi aktive eder. Karbonhidrat, protein ve metabolizmasında rol oynar. Bu nedenle çinko noksanlığında karbonhidrat ve protein oluşumu etkilenir. Bitkiler bodur kalır, sararır, klorofil oluşumu düşer ve sararma başlar. Küçük yaprak oluşumu başlar ve bitkilerde su stresi artar.

BOR: Bor çiçek ve meyve tutumu ile oluşumuna katkıda bulunur, polenlerin varlığını sürdürmelerini sağlar. Hücre zarlarının dayanıklılığını artırarak bitkilere direnç kazandırır. Noksanlığı durumunda çiçeklenme, tohum ve meyve tutumu azalırken büyüme noktalarında ölümler görülmektedir.

AMİNOASİT: Serbest Aminoasitler bitkinin yapı taşıdır. Bitkinin hızlı bir şekilde gübrelerin alınmasını sağlar. Aminoasitler, vitaminler ve mineraller gibi iyi ve sağlıklı durumda kalmamıza yaradıkları gibi mikro besinleri optimize ederek bitkinin fonksiyonlarını yerine getirme, büyüme ve sağlıklı kalma gibi genetik işlevleri yerine getirirler.

ORGANİK MADDE: Toprak Organik Maddesi, bitkisel ve hayvansal doku artıklarının toprakta ayrışmaya başlamasından mineralize olmasına dek geçen süreçte oluşturduğu organik bileşiklerdir. Topraktaki organik madde toprağın yapısına, iklime, üzerindeki bitki örtüsüne, yetiştirilen ürüne göre ve zamana göre değişiklik gösterir. Organik madde toprağın verimi ve korunması için gereken en önemli unsurların başında gelir. Hiçbir üretim sisteminde toprağa yeterli organik maddeyi vermeden başarılı olmak mümkün değildir. Üretici toprağına bol kimyevi gübre atmaya hazırken, organik madde her zaman ihmal edilir. Oysa organik madde toprağın canıdır. Toprağın işlenmesi tava gelmesi, zenginliği, bereketi ve verimi hep organik maddeye bağlıdır. Organik madde vermeden sürekli kimyasal gübre kullanmak toprağı zehirler. Toprakta aşırı kimyasal gübreleme, yanlış tarım ilaçları ve aşırı sürüm gibi sebeplerle hızla canlılığını yitirmekte, tuzlanmakta ve çoraklaşmaktadır.

BOR-8’in FAYDALARI

BOR-8 Bitkilerde köklenmeyi teşvik eder.
Çiceklenme miktarını arttırır.
Meyvenin hem kalitesini hem de verimini arttırır.
Özel içeriği sayesinde bazı haşerelerin bitkiye yaklaşmasını engeller.
Toprağın Ph değerini düzenler
Uzun süreli kullanımlarda kimyasal gübrelerin toprağa verdiği zararı önler. Verimliliğini yeniden kazandırır.
Bitkiyi güçlendirir. Soğuğa karşı direncini arttırır.
Diğer gübre ve ilaçlarla birlikte kullanılabilir.
Özel Formülü sayesinde bitkiye zarar veren bazı haşerelerin gelmesini engeller. Bitkinin direncini arttırır. Mantari hastalıkların oluşumunu azaltır.
Ürünlerin raf ömrünü uzatır.
Bakırlı ilaçlar ve kalsiyum ile karıştırılması kesinlikle tavsiye edilmez. Ayrı zamanlarda uygulanmalıdır.

*Damlama sulama ile 5-6 kez sezon boyu uygulanabilir.

*Lütfen doz oranı ve kullanım sürelerini inceleyiniz.

GARANTİ EDİLEN İÇERİK: %W/W

Organik Madde: %11

Toplam Azot (N): %8

Nitrat Azotu (N): %5

Toplam Fosfor Pentaoksit (P2O5): %4

Suda Çözünür Fosfor Pentaoksit (P2O5): %4

Suda çözünür Bor (B): %8

Suda Çözünür Çinko (Zn): %2

Serbest Aminoasitler: %2

Max. Klor (Cl): %0,3

İrtibat:05306965235

Devamını Oku....

Badem Kırma Makinesi