Badem Kırma Makinesi
Hayvancılık ve Yetiştiricilik

Çok Renkli Mısır-Bu Mısır İlginizi Çekebilir

Renkli cam mısırının hikayesi Oklahoma’da yaşayan Carl Barnes isimli bir çiftçi ile başlıyor. Şimdi 80 yaşlarında olan Carl yarı kızılderili. Tam tarihi bilinmese de kendisi gençlik yıllarında bu mısır türünü atalarının tarihsel mirasıyla bir bağlantı kurabilmek adına yetiştirmeye başlamıştır.

Carl 1800 yıllarında Kızılderili halkın yerleştiği Oklahoma topraklarında yetiştirdiği türü elde etmeye çalışmış. Başarmış da. Bu yeni türle tanışan Carl’ın eşi dostu arkadaşı da durmamış tabi, almış tohumları ve ülkenin farklı yerlerine bir şekilde dağıtmışlar.

Carl özellikle renkli mısır koçanlarını seçip ayıklamaya ve onları tekrar ekmeye başlamış.Bir zaman sonra gökkuşağı kadar renkli mısırlar elde etmişlerdir.

1994 yılında bir başka çiftçi Greg Schoen Carl ile tanışmış ve bu renkli mısır tohumlarına takılmış kalmış. Farklı farklı birçok tohum örneğini Carl’dan alan Greg New Mexico’da 1999 yılında az miktarda renkli mısır yetiştirmeye başlamış.

2005 yılında işi biraz daha büyüten Greg Santa Fe yakınlarında renkli mısır tarlaları kurarak sarı tatlı mısırın yanında üretime başlamış.Bu meselenin sonu uzayıp gidiyor ve 2015 yılından Giresun/Bulancak ta Erol Fındığın eline geçiyor ve renkli mısırları çoğaltıyor.

 

 

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar* olarak işaretlendi

Bu HTML etiketleri ve özniteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Badem Kırma Makinesi