Badem Kırma Makinesi
Hayvancılık ve Yetiştiricilik

Bal Toplama İşi Nasıl Yapılır ?

 

 

 

Nazik, sakin hareketler – büyük değil, abartılı olanlar – arıların sakinliğini koruyacak ve (balın bulunduğu yerde) sorunsuz ve kolay bir şekilde manevra yapmanıza izin verecektir. Herhangi bir parfüm, kolonya, tıraş sonrası kokular sürmediğinizde emin olun, çünkü bu, meraklı arıların size doğru uçmasını zorlaştırarak çalışmayı zorlaştırır.

Hasat, bu büyük adımlardan oluşur:

Balın lezzetini etkileyeceği için dumanı dikkatli kullanın. Üstleri arıların yardımıyla fırçalayarak nazikçe çıkarın.

Üstleri çıkartmaya başlayın.

Balı taraktan çıkarın (bu kolaylaştırmak için ekstraktörler ve santrifüjler satın alınabilir). Bunu yapmak için mutlaka taraklardaki balmumundan kurtulmalısın.

Fazla balmumu çıkarmak için tülbentten bal süzün.

Hava kabarcıklarının patlamasına ve yabancı nesnelerin üstüne çıkmasına izin vermesi için 2 ila 3 gün boyunca bir çökeltme deposunda bal bulundurun (bunları çıkarmayı kolaylaştırır).

Köpüğü temizleyin

Balın tutulabileceği sıcaklıkları farklı süreçler belirler. Bildiğiniz zaman, balları kavanozlara ve diğer kaplara saklayıp bekletebilirsiniz.

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar* olarak işaretlendi

Bu HTML etiketleri ve özniteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Badem Kırma Makinesi