Badem Kırma Makinesi
Hayvancılık ve Yetiştiricilik

Bademlerimizin güvenliğini ne tehlikeye sokar?

 

 

Bademler kolayca çabuk bozulabilen bir ürün olmasa da, diğer taze gıdalar gibi, gıda güvenliği ile ilgili kontaminasyona maruz kalır. Badem kirleticileri, kimyasal, biyolojik veya fiziksel olarak kategorize edebilir.

Kontamine cevizlerin ‘maliyeti’ çok yönlüdür. Sadece sağlık açısından (ve bazen de yaşam) potansiyel bir insan maliyeti ve aynı zamanda ürün ayırma ve kırma, yeniden sıralama ve yeniden arama, pazar kaybı ve tüketici güveni ile ilgili önemli maliyetler de vardır.
Badem ile temas eden herhangi bir yüzey potansiyel bir kirlenme kaynağıdır. Badem (windfalls) erken sonbahar, (bazı çeşitlerde ve kabukları,) gövdelerin doğal bölme ve yere olgun bademlerin sallayarak hasat uygulaması, badem bakteri ve mantar varlığı kaçınılmaz hale gelebilir.

Risk yönetimi gerekli ve güvenli ve sıhhi bademlerin sorumluluğu, sektör genelinde üretim ve değer zincirlerinde paylaşılıyor. Bahçede risk azaltma stratejileri, yetiştiricilerin kontrolü altındaki koşullar, uygulamalar ve tehlikelerle ilgilidir. Özel dokümantasyon ve kayıt tutma, risk azaltma adımlarınızın değerini ve tehdit kaynaklarını erken tespit etme ve izleme kapasitenizi en üst düzeye çıkarır.

Bu makalede badem üreticileri, gıda güvenliği tehditleri ve meyve bahçesinde nasıl minimize edilebileceği anlatılmaktadır. Badem gıda güvenliğindeki hullerle, kraker ve işlemcilerin sorumlulukları diğer yayınlarda ve kalite güvence programlarında detaylandırılmıştır.

Badem güvenliğini neler tehdit eder ?

1.Kimyasal kirlenme

2.Biyolojik kirlenme

3.Fiziksel kirlenme

4.Aflotoksinler ve çevresel kirlenme

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar* olarak işaretlendi

Bu HTML etiketleri ve özniteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Badem Kırma Makinesi