Badem Kırma Makinesi
Gıda

Bademin Faydaları Nelerdir ?

 

 

Başlıca Faydaları Nelerdir ?

1. Cildimizin yaşlanmasını önler
Günümüzde çoğumuz anti-aging ürün elde etmek için çok fazla para harcıyoruz, güzel ve sıkı bir cilde sahip olmayı umuyoruz. Her gün ıslatılan bademleri tüketerek, yaşlanma karşıtı ürünlerin yararlarından faydalanabilirsiniz. Çünkü bademler, serbest radikallerin neden olduğu yaşlanmayla mücadele edebilen güçlü bir antioksidandır.

2. Sivilceleri kaldırır
Gecelik Islatılmış bademler sadece cildi yumuşak ve nemli hale getirmez, aynı zamanda P akne bakteriyel enfeksiyonunun neden olduğu aknenin iltihaplanmasını önleyebilir ve azaltabilir. Sadece birkaç ıslatılmış badem ezin ve etkili bir sivilce yüz maskesi elde etmek için bal ile karıştırın.

3. Kolesterolü düşürücüdür
gece boyunca ıslatılmış badem, LDL kolesterolü (Düşük yoğunluklu lipoprotein) azaltır. Çalışma, ıslatılmış badem yemenin, kandaki Yüksek Yoğunluklu Lipoprotein (iyi yağlar) seviyesini yükseltebileceğini ve diğer birçok hastalığa neden olabilecek kötü yağları azaltabileceğini bildirmiştir.

4.Tansiyon düşürücüdür
Kolesterol seviyesini düşürerek ve sağlıklı kan damarlarını koruyarak, ıslatılmış badem normal kan basıncını korumaya katkıda bulunur ve vücudunuzu hipertansiyondan uzak tutar. Badem, kan basıncının artmasını önleyebilecek düşük seviyede sodyum ve yüksek seviyeli potasyum içerir.

5. İnme önleyicidir
Beyninize giden kan akışı kesintiye uğradığında veya azaldığında, beyninizdeki oksijen ve besin maddelerini yok ederse, felç oluşur. Gece boyunca ıslatılmış-badem, Arterlerinizi sağlıklı tutarak ve normal kan basıncını koruyarak inme riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Yüksek tansiyon ve tıkanmış arterler felçli bedenin ve engellerin ortaya çıkmasına neden olan inmenin önde gelen nedenidir.

6. Bağışıklık sistemini güçlendirmede etkilidir
Bir çalışmaya göre, gece bademleri bağışıklık sistemini artırabilecek prebiyotik etkiye sahip olabilir. Prebiyotik, insan bağırsağında iyi bakterilerin gelişmesini artırabilecek, sindirilmeyen gıdaların besinleri olarak bilinir. İnsan bağırsağı veya gastrointestinal sistemin hastalık önleme konusunda önemli rol oynadığını bildiğimiz gibi% 80 bağışıklık faktörü sağlar.

7. Kanser önleyici maddeler içerir
Bademlerde bulunan E Vitamini güçlü ve güçlü bir antioksidandır ve bu da vücudun oksidatif stres ve kanser gelişiminin önde gelen nedenlerinden olan serbest radikal etkisi yaratmasını engeller. Serbest radikaller hücrenin DNA’sına zarar verebilir ve anormal hücre büyümesine yol açan bağışıklık sistemini zayıflatır. Badem Anti-kanser özellikleri anormal hücre büyümesinin üstesinden gelir.

8. Sindirimi düzenler
Batırılmış bademler, sindirim sistemi için iyi olan bir miktar lif içerir. Elyaf, bağırsağın hareket etmesini kolaylaştırabilir ve bağırsakları besin maddelerinden daha fazla besin almasını sağlayabilir. Islatılmış bademler, dışkılama işlemine yardımcı olan kalın bağırsaklardaki iyi bakterilerin sayısını da arttırır.

9. Çocuklarda zekayı düzenler
Beyin-tonik olarak bilinen, gece boyunca ıslatılmış bademler çocuklar için en iyisidir. Her gün 4-6 adet badem tüketmek çocukların hafızasını artırabilir ve bilişsel işlevlerini geliştirmeye yardımcı olabilir.

 

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar* olarak işaretlendi

Bu HTML etiketleri ve özniteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Badem Kırma Makinesi