Badem Kırma Makinesi
Modern Tarım ve Su Ürünleri

Aşı kaleminde hangi özellik aranması gerekir ?

 

 

Aşı kaleminin özellikleri nelerdir ?

Badem ve cevizlerin aşılanmasında kullanılacak kalem ,aşının başarısı üzerine son derece etkilidir.
Her türlü aşı alet ve malzemelerinin var olmasına ,iyi aşılama tekniği uygulanmasına ve aşılama işinde oldukça becerili olunmasına rağmen,kullanılan kalem arzulanan şekilde değilse başarılı sonuçlar alamayız.
Herhangi bir aşı uygulanmasında kullanılacak olan kalemlerin seçiminin,büyümesini arzuladığımız gözlerin /tomurcukların seçimi olduğunu unutmamalıyız.
Başarıyla yapılmış aşı sonucu elde edilecek fidanın değeri düşünülünce başarılı bir aşıda önemli derecede etkili olan aşı kaleminin seçilmesinde gösterilecek titizlik emeğinize değecektir.

Kalem aşısı sürgün zamanı
Kalem yapılacak olan sürgünün kesilme zamanı ,bilhassa sıcaklık göz önünde tutulmak kaydıyla mevsimin şartlarına bağlıdır. Sürgünler ,kesilme anında 48 saat öncesine kadar don olayı olmadığı hallerde ,genellikle Ocak-Mart döneminde kesilmelidirler.Bu dönemde kesilen sürgünlerin tomurcukları henüz şişmeye başlamamış olup ,tam dinlenmededirler.Kesim zamanının tayininde ,kesilecek sürgünlerin depolanma şartlarına dikkate alınmalıdır.

Depo şartları nasıl olmalıdır ?
Depo şartları -1 derece ile 4 derece arasında muhafazaya imkan veriyorsa ;sürgünler kışın havaların müsait olduğu herhangi bir zamanda kesilebilir.Depo şartları istenilen özellikte değilse ,kalem yapılacak sürgünlerin kesimi mümkün olduğu kadar geciktirilmelidir.
Her ne olursa olsun sürgünlerin kesimi mutlaka tomurcukların kabarmaya başlamasından önce mutlaka yapılmas lazımdır.

En iyi kalem aşısı nasıl olmalıdır ?

En iyi kalem önceki yılın kuvvetli sürgünlerinden yapılabilir.Bu sürgünlerin en iyi kalem yapılacak kısımları ise alt kısımlarıdır.(bazal).Kalem yapmak için kesilen sürgünlerin uç kısımları (ince uç)kullanılmamalıdır.Uç kısımların odunu iyi pişkinleşmediği için özleri yumuşaktır.Olgun olmayan yumuşak özlü odun ,tomurcuklara yakın kısımlarda zayıflama veya büzülme (ufalma)gösterebilir.
Kalem yapmak için yeterli miktarda kuvvetli gelişen sürgün bulunamıyorsa ,bu durumlarda diğer sürgünlerden de kalem yapma yoluna gidilebilirsiniz.Bu taktirde yıllık kısa sürgün ,üzerinde iki yaşlı sürgünden parça bulunduracak şekilde yeterli uzunlukta kesilir.Böylece hazırlanan kalemin alt kısmı(bazal)yaşlı odundan meydana gelmiş olur.
Bu arada gelişme döneminde yaşlı ağaçlar bol gübreleme ve şiddetli budama ile kuvvetli sürgün gelişmesine teşvik edilebilir.

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar* olarak işaretlendi

Bu HTML etiketleri ve özniteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Badem Kırma Makinesi