Badem Kırma Makinesi
Kategori Dışı

Adıyaman bademi rekoltesinde büyük artış

 

 

Adıyaman’da geçen yıl(2017) 4 bin 800 ton olan badem rekoltesi bu yıl 10 bin tona çıkmıştır.

Badem verimini yüzde %100’ün üzerinde artırdığı için arıcılıkla birlikte yürütülen çalışmalar kapsamında, 2023’te badem üretim alanının 100 bin dekara, kovan sayısının da 100 bine çıkarılması hedefleniyor.

Kahta bademini tüm dünyaya ulaştırmak için çalışmalar sürüyor. İhracat yapmayı dört gözle bekliyoruz. Badem ithalatı için yıllık 311 milyon dolar ödeniyor. Biz ithalatın önüne geçip, ihracat yaparak ülke ekonomisine katkıda bulunmak istiyoruz.” dedi.Adıyaman yöresi bulunduğu iklim dolayısı ile Türkiye’de iller içerisinde günden güne badem rekoltesini artırma çalışmaları hızla devam etmektedir.Çok kısa zaman içerisinde dışarıya olan badem ithalatının önüne geçerek ekonomiye katkı sağlayacaktır.Adıyaman yöresinde özellikle ferragnes ve ferradual bademi öne çıkmış olan sert kabuklu kuruyemiş çeşididir.

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar* olarak işaretlendi

Bu HTML etiketleri ve özniteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Badem Kırma Makinesi